Frascati Scienza 

PM

Francesca Spagnoli

WP1

Raffaele Giovanditti

Chiara Medini

Giusi Sanzone

Elisa Bianchini

Dael Maselli

Riccardo Biondi

WP2

Alessandra Della Ceca

Cristina Conti

Graziano Ciocca

Daniele Sereni

Marco Bramato

Ida Capra

Chiara Franzero

Marilisa Trani

WP3

Sara Arnone

Segreteria

Susanna Loiacono

Staff

Fabio Capra

Giorgio Scogna

Luca Righi

Matteo Iervolino

Chiara Paniccia

Ramona Cennamo

Giulia Chellini

Roberta Simeone

Valentina Maraio

Valentina Albanese

Karim Khachab

Francesca Coletti

Marco Maria Mannoia

Marco Reati

Giovanni Mazzitelli

 

Asi

Cristina Leto

L. Angelo Antonelli

Fabiana Faustini

Francesco Verrecchia

Angelo Zinzi

Francesco Nozzoli

Gianluca Polenta

Domenico D’urso

Ronaldo Romero Da Silva

Valeria Di Felice

Dario Gasparrini

Stefano Ciprini

Fabrizio Lucarelli

Alessandro Carosi

Riccardo Leoni

Gianluca Perini

Vincenzo Allegra

Giacomo Augelli

Stefano Barra

Mario Benincasa

Fabrizio Bernardini

Ginevra Bernardini

Simone Camilletti

Edoardo Carlucci

Davide Coco

Lorenzo Di Donato

Lucas Di Santo

Letizia Gambacorta

Alexey Gusev

Francesca Ingiosi

Giuseppe Mattia

Alessandro Menchinelli

Aldo Minniti

Emanuele Moretti

Alessio Valentino Pelella

Andrea Pompili

Carlo Alberto Rasoni

Steve Salmon

Simone Tibollo

Alessandro Tozzi

Gian Maria Vigilanti

Carlo Zammit

Paolo D’angelo

 

Cineca

Patrizia Coluccia

Piero Lanucara

Giovanni Morelli

Marco Rorro

Vittorio Ruggiero

Nico Sanna

Claudia Truini

 

Cnr-Artov Con La Collaborazione Del Liceo ‘V. Gassman’ E Del Liceo ‘G. Peano’

Ceccarelli Claudia

Colonna Stefano

Ottaviani Carlo

Ronci Fabio

Emma Giovanni

Calicchia Paola

Cannatà Domenico

Benetti Massimiliano

Di Pietrantonio  Fabio

Minotti Antonio

Di Mario Lorenzo

Castiello Andrea

Ciotoli Elisa

Policella Michela

Liberti Gian Luigi

Di Liberto Luca

Dionisi Davide

Adirosi Elisa

Roberto Nicoletta

De Muro Mauro

Shindler Luca

Petracca Marco

Gobbi Gian Paolo

Barnaba Francesca

Di Liberto Luca

Ciampichetti Spartaco

Marrani Marco

Maita Francesco

Bruno Simone

Rapisarda  Matteo

Cavaiola Camilla

Andreola Federica

Colini Baldeschi Arianna

Soligo  Marzia

Protto  Virginia

Bovino Fabio

Mussi Valentina

Testa Roberto

Di Vito Alessia

Guerra Massimo

Landolfi Marina

Mancini Andrea

Moriconi Alessandro

Sale Mauro

Di Antonio Andrea

Amodio Fabiola

Tomaino Elena

Cardola Marta

Tiribilli  Bruno

Aiello  Lorenzo

Bearzotti Andrea

Macagnano Antonella

Zampetti Emiliano

Esposito Giulio

Papa Paolo

Perri Viviana

Colona Paolo

Melchionna Simone

Vellucci Max

Polidoro Massimo

Gisotti  Marco

Ferrazzoli Marco

Plini Paolo

Gentilini Maurizio

Scarpino Claudio

Pasqui Massimiliano

Quaresima Sara

Cappoli  Enrico

Comandini Roberta

Di Mambro Valentina

D’orazi  Laura

Fontana Francesco

Longo Rossella

Lorenzi  Sergio Maria

Lupo Giorgia

Olivieri  Antonio

Reale  Francesco

Scaccia  Roberto

 

Crea

Margherita Falcucci

Alessandra Trinchera

Alessandra Ciampa

Barbara Felici

Francesca Mestichella

M. Carmen Beltrano

Giovanni Dal Monte

Luigi Perini

Barbara Parisse

Eleonora Gerardi

Luigi Iafrate

Flora De Natale

Silvia Socciarelli

Francesca Greco

Massimo Scaglione

Stanislao Esposito

Monica Grasso

Manuela De Pace

Gianni Maturilli

Andrea Marcucci

Maria Teresa Dell’abate

Rosanna Epifani

Silvia Dell’orco

Loredana Canfora

Simona Rinaldi

Claudia Di Bene

Melania Migliore

Chiara Piccini

Sabina Maiani

 

Enea Casaccia

Adornati Anita

Amato Anna

Amoruso Michelangela

Andreocci Leila

Arcangeli Caterina

Baglioni Fabio

Baiano Daniele

Baldini Massimiliano

Baschieri Selene

Benassi Barbara

Bennici Elisabetta

Benvenuto Eugenio

Berardini Paola

Bernardini Maria

Blasi Luciano

Bonifazi Stefano

Calabrese Nicolandrea

Calvigioni Roberto

Capogni Marco

Carta Mario

Casagrande Danilo

Cassani Stefano

Cesi Vincenzo

Cherubini Nadia

Chiodi Claudio

Ciccoli Roberto

Cicconi Gilberto

Cicoli Giuliano

Cimaglia Alberto

Ciotti Francesco

Cirillo Dante

Citterio Marco

Colucci Alessandro

Conigli Francesco

Consales Claudia

Consta’ Stefano

Conte Fabio

Conti Bruno

Corallo Giuseppe

Cordelli Eugenia

Cordoval Isacco

Cupertino Giacomo

D’andrea Marco

D’atanasio Paolo

De Canio Gerardo

De Santis Loretana

Del Fiore Antonella

Della Pietra Massimiliano

Della Seta Livia

Dema Massimo

Desiderio Angiola

Di Biagio Francesco

Di Carli Mariasole

Di Gioia Valter

Donini Marcello

Fabrizi Gianni

Fabrizio Valentina

Fagioli Anna Maria

Falconi Luca

Fantauzzi Giuseppe

Farina Anna

Ferri Donatella

Fiore Alessia

Fioriti Vincenzo

Formenton Davide

Franchi Aldo

Franconi Rosella

Gaetani Alessia

Gaggioli Walter

Galli Stefano

Giorgetti Mauro

Giovannini Ettore

Gislon Paola

Giubbini Gianpiero

Giuliani Giuseppina

Giulietti Emanuele

Granati Maurizio

Graziadio Marco

Grosso Valentina

Guarcini Tiziana

Guidarelli Giuliano

Ianniello Domenico

Iaceri Daiane

Lammardo Monica

Lembo Giuseppe

Leone Gian Paolo

Leter Giorgio

Lico Chiara

Lopresto Vanni

Lori Gabriele

Lucretti Sergio

Manzi Gianni

Marani Antonio

Marchetti Antonia

Marciani Giovanna

Marianecci Fabio

Marinelli Ersilia

Massa Silvia

Massari Clara

Massini Giulia

Maugeri Concetta

Mazzoli Stefano

Mazzurco Miritana Valentina

Mehemeti Andi

Meloni Claudia

Messina Giuseppe

Mirabile Gattia Daniele

Moncada Massimo

Monteleone Giulia

Moreno Angelo

Moreno Margherita

Moriconi Claudio

Morriello Ilario

Morrocchi Elena

Nanni Vincenzo

Nardi Luca

Nobili Mirko

Novelli Flavia

Odello Renzo

Pacchierotti Francesca

Palma Valentina

Panatta Martina

Pasquali Manlio

Pasquo Alessandra

Patrono Clarice

Petrazzuolo Francesco

Pettirossi Daniela

Piacentini Diego

Piccinelli Ermanno

Pieroni Francesco

Pignatelli Vito

Pinto Rosanna

Pioli Claudio

Pizzichini Daniele

Pizzuti Stefano

Pozio Alfonso

Presenti Ombretta

Puglisi Giovanni

Ranieri Nicola

Roberti Andrea

Romanello Francesco

Romano Sabrina

Ronca Massimiliano

Roselli Ivan

Rossi Stefania

Rossini Alessandro

Russo Claudio

Sannino Gianmaria

Santangeli Stefania

Santoni Francesca

Santoro Emilio

Saraceno Luca

Scaglione Massimo

Scaglione Salvatore

Segnalini Antonella

Sepielli Massimo

Serra Emanuele

Signorini Antonella

Simonetti Luca

Spagna Massimo

Stendardo Stefano

Stocoro Anna Maria

Stracci Glauco

Taraglio Sergio

Tati’ Angelo

Testa Antonella

Triggiani Doriana

Trinchieri Raniero

Villani Maria Elena

Zaffarani Giovanni

Zanela Andrea

Zola Danilo

Zummo Giuseppe

 

Enea Frascati

Gaetano Maurizio Monti

Daniela Pace

Rita Meccariello

Patrizia Franzini

Paolo Mariotti

Giuliana Di Cicco

Fulvio Brizzi

Vito Iacovino

Luigi Lombardi

Carla Restivo

Roberto Pedicini

Fabrizio Pioli

Rodolfo Borelli

Angelo D’errico

Rosalba Guerriero

Maria Teresa Grieco

Carla Zefferi

Antonio Appi

Irene Bellagamba

Beatrice Calosso

Daniele Di Mattia

Gabriele Giovanetti

Maria Luisa Mongelli

Antonio Perozziello

Samuele Pierattini

Fabio Simoni

Maurizio Steffè

Daniele Visparelli

Margherita Simoni

Chiara Perozziello

Guido Di Donfrancesco

Vilma Melchiori

Adele Irianni

Vincenzo Cincotti

Flavio Miglietta

Marco D’andrea

Mauro Ciamarra

Paola Giaquinto

Francesco Paradiso

Laura Antonelli

Chiara Carbonari

Carla Cristofani

Antonio Domenicone

Laura Fioravanti

Simona Foschini

Luana Gentili

Catia Melorio

Flavia Miele

Guglielma Misano

Daniela Nardone

Piero Petrolini

Bernardo Raspante

Sara Rispoli

Giuliano Rocchi

Tiziana Rossi

Stefano Rueca

Oriana Scopetti

Alessandro Sibio

Benedetto Tilia

Tiziana Vari

Marco Vellucci

Francesco Antolini

Sarah Bollanti

Paolo Di Lazzaro

Francesco Flora

Emilio Giovenale

Mauro Leoncini

Daniele Murra

Alberto Petralia

Aurora Vincenti

Stefano.Libera

Giacomo Bruni

Marco Incelli

Mirko Sansovini

Alessia Santucci

Emanuele Cacciotti

Valerio Cerri

Giampiero Mugnaini

Giuseppe Ramogida

Andrea Reale

Fabio Maviglia

Selanna Roccella

Eliseo Visca

Pierluigi Andreoli

Mattia Cipriani

Fabrizio Consoli

Giuseppe Cristofari

Riccardo De Angelis

Giorgio Di Giorgio

Francesco Ingenito

Giovanni Ciccone

Alessandro Lampasi

Carlo Neri

Fabio Pollastrone

Marco Riva

Grazia Ginoulhiac

Andrea Augieri

Giuseppe Celentano

Sandro Chiarelli

Gianluca De Marzi

Chiarasole Fiamozzi Zignani

Andrea Formichetti

Rosa Freda

Lorenzo Giannini

Giuseppe Messina

Valentina Pinto

Laura Piperno

Francesco Rizzo

Alessandro Rufoloni

Giordano Tomassetti

Angelo Vannozzi

Rosario Viola

Alfredo Bertocchi

Afra Romano

Stefano Carbonelli

Vinicio Tullio

Gerarda Apruzzese

Massimo Aquilini

Francesca Bombarda

Antonio Botrugno

Silvio Ceccuzzi

Cesidio Cianfarani

Francesco Cordella

Ocleto D’arcangelo

Giuliana Fogaccia

Valeria Fusco

Lori Gabellieri

Giuseppe Galatola Teka

Cristina Mazzotta

Danilo Pacella

Valerio Piergotti

Fulvio Pompili

Benedetto Tilia

Onofrio Tudisco

Bruno Viola

Franco Alladio

 

Esa

Parmitano Luca

Attolico Susanna

Morgia Franca

Fulvio Marelli

Martino Lorena

Laura Santopadre

Cuomo Massimo

Battifoglia Enrica

Perozzi Ettore

Micheli Marco

Laura Faggioli

Aldo Scaccia

Dante Galli

Nicola Ierardo

Alexi Hernanez

De Castris Karina

Campanelli Marzia

Gabriele Piersimoni

Maria Milagro

Paola Berretta

Livia Ranieri

Federica Mezzo

Carla Orru

Paulo Sacramento

Targa Sonia

Giancarlosalustri

Giuseppe Bongiorni

Maurizio Cordasco

Paolo Crescenzi

Ianucelli Aurora

Orru Luca

Franco Silvestrini

Annalisa Dominoni

Benedetto Quadraro

Roberta Fustinoni

Alice Laurentin

Filippazzo Giulia

Agostina Issolio

Maria Del Carmen Milagro

Anastasia Velesco

Claudia Neroni

Carosi Marta

Roberta Rietti

Dana Avriell Dorelli

Cyran Elizabeth

Vinicola Giulia

Pichler Anne-Lisa

Chiara Buglia

Agnese Vinicola

Sharon Verbeek

Maria Acconcia

Chiara Trassati

Cyran Filippo

Daniele Fortini

Montserrat Del Riego Gelabert

Francesca Cheribini

Alejandro Duchini Ordonana

Giorgio Sestili

Elisa Porchianello

Amedeo Balbi

Manuela Aguzzi

Gigante Alessandro+11 Guardie

Palchetti Stefano

Civita Marco

Explora

Anna Codazzi

Daniela Bassi

Benedetta Conforzi

Sara Borrelli

Patrizia Tomasich

Alessandra Arcella

Flora Pietrosanti

Giulia Bonifacio

Ilaria Catanorchi

Alessia Bello

Maria Anna Carli

Martina Luccio

Cristina Laido’

Francesco Romano

Lavinia Luciani

Emanuela Fabbri

Silvia Zito

Riccardo Sessa

Fulvia Valentini

Genny Giunta

Carmen Losasso

Antonia Ricci

Norberto Costa

Antonella Borreca

Sara D’agostino

Matteo Boschini

Enrico Foglia

Francesco Trevisanuto

Massimo Agosti

Bianca Maria Vecchio

 

Garr

Edoardo Angelucci

Alessandro Barchiesi

Elis Bertazzon

Marta Mieli

Bruno Nati

Gabriella Paolini

Carlo Volpe

Gruppo Atrofici Monti Lepini

Doriano De Santis

Vincenzo Gagliarducci

Antonio Gerardi

Cleto Gerardi

Francesco Mascolino

Franco Saccucci

Prof. Antonio Paolozzi

Prof Giovanni Cenci

Gabriele Alvini

Valerio Bisegna

Francesco Ceccarelli

Giacomo Gagliarducci

William Gugonea

Eugenio Marchese

 

Inaf Iaps

Livia Giacomini

Marzo Ziggiotti

Fabio Rizzo

Rosanna Rispoli

Marco Lucente

Stavro Ivanovski

Fabrizio Oliva

Alberto Adriani

Vito Francesco Polcaro

Martina Cardillo

Cristian Carli

Andrea Raponi

Simone De Angelis

Alessandra Rotundi

Roberto Sordini

Marco Ferrari

Elisabetta De Angelis

Francesco Lazzarotto

Nello Vertolli

Anna Milillo

Giuseppe Piccioni

Stefania Stefani

Angelo Boccaccini

Ettore Del Monte

Yuri Evangelista

Fabio Muleri

Maria Teresa Fiocchi

Lorenzo Natalucci

Valentina Galluzzi

Chiara Melchiorre (Ass Speak Science)

Gabriele Piersimoni (Ass Speak Science)

Francesco Aloisi (Ass Speak Science)

Paolo Colona + Ospiti(Ass Accademia Delle Stelle)

Mauro Di Lorenzo (Ass Astronomioamo)

Valeriano Antonini (Ass Astronomioamo)

Amedeo Ferrante (Ass Astronomioamo)

Paolo Matassa (Ass Astronomioamo)

Serena Scacchi(Ass Astronomioamo)

 

Oar

Maria Teresa Menna

Ilaria Ermolli

Andrea Grazian

Paola Giammaria

Luigi Pulone

Fabrizio Vitali

Silvia Piranomonte

Francesco D’alessio

Raffaella Schneider

 

INFN Bari

Pietro Cerreta

Canio Lelio Toglia

Antonio Maffucci

Vito Antonio Leone

Vincenzo Galgano

Serena Loporchio

Simone Garrappa

Roberto Santoruvo

Cristina Di Lecce

Alessia Lacasella

Simone Di Noja

Carlo Nazareno Dibenedetto

Giuseppe Abbondanza

Alessandra Costantino

Antonella Pagano

Simona Rossini

Viviana Viggiano

Maurizio Clemente

Giuseppe Pignatelli

Gaetano Cariello

Ersilia Guarini

Mirko Cagnetta

Antonella Saracino

Romina Mucaj

Claudio Andrea Manzari

Giuliano Angelone

Sergio Picella

Leonardo Di Venere

Sabino Martiradonna

Fabio Gargano

Domenico Di Bari

Mauro De Palma

Mario Nicola Mazziotta

Francesco Loparco

Francesco Giordano

Francesco Calabrese

Francesco Peschechera

Vincenzo Giuseppe Grillo

Christian Marzano

Fabio Iaquinta

Maurizio Pellegrini

Susanna Fortunato

Nicola Costantino

Davide Cianciola

Silvia Liliana Salerno

Lorenzo Leccese

Francesco De Carlo

Davide Caramia

Vito Donato Bruno

Luca Gabriele Giorgio

Eduardo Giuseppe Gelormini

Andrea Nesta

Carlo Lamboni

Elisabetta Bissaldi

Giovanni Bruno

Pietro Colangelo

Nicola Cioffi

INFN Cagliari

Viviana Fanti

Alessia Zurru

Carlo Maria Carbonaro

Daniele Chiriu

Guido Mula

Biagio Saitta

Giancarlo Cappellini

Giuliano Malloci

Alessandro Cardini

Alessandra Bernardini

Francesco Quochi

Michele Saba

Paolo Ruggerone

Riccardo Corpino

Gianluca Usai

Alessandro Riggio

Luciano Burderi

Piero Olla

Francesca De Santi

Silvia Acosta Gutierrez

Venkata Krishnan Ramaswamy

Carlo Ricci

Gianni Bongiovanni

Francesco Casula

Alberto Masoni

Mariavitalia Tiddia

Elisa Pinna

 

INFN Ferrara

Massimiliano Fiorini

Angelo Taibi

Abu-Zeid Nasser

Paolo Cardarelli

Susanna Bertelli

Giacomo Gadda

Ilaria Neri

Simone Basile

Ilaria Balossino

Enrico Calore

Martina Buiat

Linda Polastri

Francesco Forastieri

Nicolò Landini

Paolo Bernardoni

Micol Boschetti

Silvio Fugattini

Giulia Zonta

Virginia Boldrini

Diego Bettoni

 

INFN Firenze

Elena Vannuccini

Mariaelena Fedi

Vitaliano Ciulli

Ruggero Stanga

Prof. Pier Andrea Mandò

Lucia Liccioli

Chiara Ruberto

Miriam Olmi

Caroline Czelusniak

Giuseppe Pastore

 

INFN Genova

Marco Battaglieri

Paolo Saracco

Gianluca Gemme

Fabrizio Parodi

Carlo Schiavi

Claudia Gemme

Andrea Favareto

Hideyuki Oide

Stefano Passaggio

Dario Barberis

Paolo Morettini

Alessandro Rovani

Sandra Zavatarelli

Riccardo Musenich

Sebi Curreli

Barbara Caiffi

Andrea Bersani

 

INFN Lecce

Andrea Ventura

Lorenzo Perrone

Achille Nucita

Anna Paola Caricato

 

INFN Lnf

Atzori Fabrizio

Atzori Giada

Barchiesi Alex

Bartolo Michelangelo

Beretta Matteo

Bertazzon Elis

Bifaretti Debora

Bloise Caterina

Boscolo Manuela

Campana Pierluigi

Cantarella Sergio

Celli Piera

Centioni Rossana

Coiro Oscar

Cupellini Antonino

Di Giovanni Gianni

Di Nezza Pasquale

Domenici Danilo

Dreucci Marco

Federici Claudio

Filippi Francesco

Fioretti Loredana

Fortugno Fabio

Gianotti Paola

Gioscio Eliana

Giribono Anna

Mancini Giada

Mannetti Stefania

Mazzone Daniele

Mieli Marta

Monteduro Maurizio

Paolini Gabriella

Perna Chiara

Pompili Riccardo

Razzano Massimiliano

Reda Sara

Rondinelli Maurizio

Rossi Luis Antonio

Rossi Sergio

Rotundo Ugo

Santinelli Elisa

Santoni Massimo

Scifo Jessica

Scudieri Marina

Sprecacenere Alfredo

Tibaldi Francesca

Vazquez Gomez Ricardo

Villa Fabio

Volpe Carlo

Zuaro Beatrice

Agostini Michele

Anzellotti Kenta

Bernardi Lara

Canfora Ilaria

Capodicasa Alessandro

Carotenuto Giovanni

Costantini Laura

D’angelo Davide

Di Rienzo Matteo

Ercolino Lorenzo

Da Canal Sara

Fettucciari Leonardo

Gargioli Davide

Geraci Nicolò

Leoni Serena

Liberati Valerio

Lucangeli Rebecca

Medori Cesare

Orbu Daniele

Pasquali Andrea

Patrignani Luca

Pizzutilo Davide

Pompei Francesco

Roncati Giacomo

Schina Umberto

Surano Michele

Tempestini Camilla

Venditti Valerio

Versini Lorenzo

Vinoaga Sabrina

Barbara Iaquinto

 

INFN Lns

Gaetano Agnello

Carmen Altana

Antonio Giuseppe Amico

Davide Bandieramonte

Giovanni Barbagallo

Jessica Bellone

Simone Biagi

Stefano Burrello

Mario Buscemi

Salvatore Calabrese

Luciano Calabretta

Alessandra Calanna

Claudia Caliri

Diana Carbone

Giuseppe Castro

Manuela Cavallaro

Silvio Cherubini

Pablo Cirrone

Daniele Cittadino

Luigi Cosentino

Giuseppe Costa

Aleksandra Cvetinovic

Giuseppe D’agata

Grazia D’agostino

Alessia Di Pietro

Carla Distefano

Giovanna  Ferrara

Pierpaolo Figuera

Valentina Giordano

Rosaria Grasso

Giovanni Luca Guardo

Marisa Gulino

Iolanda Indelicato

Marco La Cognata

Gaetano Lanzalone

Renata Leanza

Emanuele Leonora

Concettina Maiolino

Letizia Marchese

Valentina  Anna Marchese

Nunzia Simona Martorana

David Mascali

Maria Mazzaglia

Alfio Mazzaglia

Salvatore Messina

Giuliana Milluzzo

Alfio Mirabella

Annamaria Muoio

Agatino Musumarra

Mario Salvatore Musumeci

Eugenia Naselli

Francesco Noto

Lucia Oliva

Luciano Pandola

Riccardo Papaleo

Lighea Pappalardo

Pietro Litrico

Simone Perrotta

Giada Petringa

Paolo Piattelli

Pietro Pisciotta

Massimo Piscopo

Gianluca Pizzone

Elio Poma

Virginia Potenza

Giulia Privitera

Sebastiana Maria Puglia

Sara Pulvirenti

Giuseppe Gabriele Rapisarda

Giorgio Riccobene

Danilo Rifuggiato

Paolo Romano

Daniele Sorelli

Stefano Romano

Giorgio Russo

Filippo Russo

Gianluca Santagati

Domenico Santonocito

Hellen Santos

Roberta Sparta

Giuseppe Torrisi

Agata Trovato

Gianfranco Vecchio

Salvatore Viola

Erica Helena Zuccaro

 

INFN Milano

Gianluca Alimonti

Davide Basilico

Silvia Caprioli

Massimo Caccia

Lorenzo Caccianiga

Sonia Carra

Marcello Fanti

Andrea Gebbia

Vittoria        La Spada

Carlo Mascaretti

Alessia Murrone

Francesco Ragusa

Lorenzo Rossini

Clara Troncon

 

INFN Napoli

Luca Lista

Pasquale Migliozzi

Luigi Coraggio

Paolo Mastroserio

Paolo Massarotti

Martina De Laurentis

Pasquale Noli

Tristano Di Girolamo

Rosario De Rosa

Lucio Gialanella

Nunzio Itaco

Livio Gianfrani

Luigi Moretti

Stefano Angelone

Giuseppe Giannini

Giuseppe Porzio

Antonio Palmieri

Paolo Marinelli

Liz Morales Gallegos

Jeremias Garcia Morales

Fabio Marzaioli

Luisa Stellato

Raffaele Buompane

Carlo Sabbarese

Antonio Petraglia

Filippo Terrasi

Carmina Sirignano

Mauro Rubino

Eugenio Fasci

Brunella Di Rienzo

David Rapagnani

Noemi Lery Borrelli

Teresa Crisci

Claudio Santonastaso

Edoardo Unali

Mario De Cesare

Adolfo Martucci

Alfonso Esposito

Sost. Comm. Carlo Vendemia

Sov. Marco Gentile

V. Sov. Raffaele Merola

Ass. C. Ersilia Raio

 

INFN Pavia

Valerio Vercesi

Gabriella Gaudio

Silva Bortolussi

Andrea Negri

Alessia Embriaco

Andrea Fontana

Ian Postuma

Nicoletta Protti

Setareh Fatemi

Claudio Dappiaggi

Mario Carante

Francesco Bussola

Marco Liscidini

Alessandro Bacchetta

Alessandro Menegolli

Marta Torti

Paolo Vitulo

Paolo Montagna

Francesco Fallavollita

Davide Santostasi

Alberto Imperiale

Simone Sottocornola

Michele Pirola

Michele Prata

Marco Guagnelli

Alberto Rotondi

Lucio Andreani

Matteo Galli

Paola Salvini

Lidia Falomo

Deborah Maggioncalda

Natascia Brondino

Cinzia Ferrari

Laura Cansolino

Silvia Meneghello

Alice Mancin

Sandra Montana

Oreste Nicrosini

Paola Perin

Anna Maria Bordin

Carla Vacchi

Marco Musacci

Davide Fiorina

Simone Calzaferri

Nicolò Valle

Simone Venturini

Mauro Bardone

Erica G. O. Salé

Ilker Ekiz

Cesare Barbesta

Simone Restelli

Paolo Meliga

Giulia Baldrighi

Alberto Rescia

Chiara Aime

Federico Pasqua

Martina Toscani

Andrea Sacchi

Andrea Olivo

Elisabetta Vesconi

Adam Abed Abud

Federico A. Sabattoli

Lorenzo Pezzotti

Giovanni Stagnitto

Massimo Alacevich

Marta Filibian

Pietro Carretta

Maurizio Corti

Manuel Mariani

Matteo Moroni

Filippo Caracciolo

Fulvia Palesi

Marina Ventura

Luciana Vitali

Sara Marangon

Rita Coltri

Angelo Freddi

Samuel Gigli

Alessandro Caserio

Claudio Scagliotti

Marco Prata

Massimo Rossella

Stefano Bariani

Emanuele Romano

Roberto Cecco

Andrea Rappoldi

Elio Giroletti

Adele Rimoldi

Mario P. Carante

Mario Ciocca

Marco Pullia

Aurora Tamborini

Alberto Brandone

Pietro Galinetto

Matteo Moretti

Valeria Di Lucia

Barbara Bertoglio

Daniele Merli

Edoardo Farina

Michele Bellone

Michele Grossi

Tommaso Cervi

Riccardo Poggi

Egidio Ugo D’angelo

Stefano Masoli

Stefano Casali

Lisa Mapelli

Maurizio Mattia

Mario Rosanova

Pier Stanislao Paolucci

 

INFN Trieste

Francesco Longo

Rinaldo Rui

Guido Barbiellini

Giovanni Cantatore

Shudda Shankar Dasgupta

Miljenko Šuljić

Alessio Berti

Daniele Tavagnacco

Francesco Randi

Thomas Gasparetto

Erik Romelli

Michele Palatiello

Stefano Sartor

Lorenzo Pizzuti

Stefano Miniussi

Valentina Bologna

Roberto Baccomi

 

Ingv

Gemma Musacchio

Giovanna L Piangiamore

Massimo Miconi

Rossella

Forsinetti

Andrea Serratore

Aldo Winkler

Antonella Marsili

Monia Maresci

Stefano Bucci

Massimiliano Ascani

Alessandro Bannoni

Silvia Mattoni

Giuliana D’addezio

Maria Luisa Carapezza

Patrizia Tosi

Stefania Conte

Donatella Pietrangeli

Stefania Amici

Andrea Gasparini

Marco Cirilli

Simone Cristallini

Antonello Lezzieri

Ama Handaragamage

Giulia Binotti

Emanuele Cervoni

 

Iss

Paola De Castro

Cristina Agresti

Elena Ambrosini

Maria Cristina Barbaro

Anna Maria Rossi

Sandra Salinetti

Eugenio Sorrentino

Patrizia Mochi

Alessandra Fuglieni

Annarita Barbaro

Silvia Negrola

Stefania Mochi

Matteo  Buccheri

Sara Mosele

Daniela Milone

Alessia Calzolari

Massimo Delle Femmine

Caterina Veroni

Luana Penna

Paola Scardetta

Fabio Cacioni

Giulio D’antoni

Paolo Toscano

Valter Tranquilli

Giovanni Pietrantonio

Marco Cornacchia

Marco Cinque

Franco Toni

Rosalia Ferrara

Alessandra Falcone

Ornella Ferrari

Paola Ferrari

Donatella Gentili

Letizia Putti

Stefano Bonifazi

Simona Gaudi

Giuseppe D’avenio

Mauro Grigioni

Carla Daniele

Antonietta Gattuso

Alfonsina Fiore

Monica Virginia Gianfranceschi

Carlo Pini

Francesca Girolamo

Beatrice Di Carlo

Nunzia Sanarico

Arianna Scoglio

Andrea Battistone

Roberto Delogu

Francesca Abbonizio

Hamisa Jane Hassan

Adele Giampaolo

Romano Arcieri

Anna Maria De Santi

Emanuela Salvi

Tiziana Petrucci

Antonello Fadda

Claudia Giacomozzi

Francesco Martelli

Roberto Scarabotti

Eloise Longo

Alessio Pitidis

Paola Angelini

Gianni Fondi

Cristina Andreoli

Luigi Conti

Riccardo Crebelli

Paola Leopardi

Francesca Marcon

Ester Siniscalchi

Andrea Zijno

Laura Nicolini

Claudia Signoretti

Paolo Morgia

Roberto Da Gai

Corrado Volpe

Maria Antonietta Stazi

Emanuela Medda

Sonia Brescianini

Virgilia Toccacieli

Lorenza Nisticò

Corrado Fagnani

Cristina D’ippolito

Sabrina Alviti

Antonio Arnofi

Miriam Salemi

Marina Viora

Matteo Marconi

Paola Piscopo

Annamaria Confaloni

Annamaria Giammarioli

Lucia Gabriele

Alessandra Carè

Elena Ortona

Walter Malorni

Elisabetta Straface

Paola Matarrese

Augusto Vitale

Isabella De Angelis

Stefano Buttò

Mario Falchi

Barbara Caccia

Paolo Del Giudice

Francesco Bochicchio

Carmen Carpentieri

Erminio Petetti

Stefano Valentini

Marco Ampollini

Maurizio Mattia

Pizzi Enrica

Lega Ilaria

Angela Santilio

Simonetta Gemma

Emma Di Consiglio

Costanza Majorani

Valentina

Fuscoletti

Daniela Storani

Emanuela Grasso

Tommaso Bertani

Antonella Rosi

Sveva Grande

Alessandra Palma

Anna Maria Luciani

Valentina Dini

Giuseppe Esposito

Pasquale Anello

Maria Antonella Tabocchini

Franco Cardone

Stefano Cinque

Ivano Itro

Flavia Porreca

Marco Sbriccoli

Claudio Giovannini

Rosaria Varì

Beatice Scazzocchio

Roberta Masella

Massimo D’archivio

Cinzia La Rocca

Francesca Maranghi

Sabrina Tait

Roberta Tassinari

Laura Narciso

Marzia De Giacomo

Roberta Onori

Gabriele Moracci

Olimpia Vincentini

Marco Silano

Francesca Maialetti

Giuseppina Bozzuto

Annarica Calcabrini

Marisa Colone

Maria Condello

Barbara De Berardis

Agnese Molinari

Evelin Pellegrini

Agostina Pietrantoni

Annarita Stringaro

Fabiana E.D. Superti

Laura Toccacieli

Anna Maria Luzi

Anna Colucci

Pietro Gallo

Emanuele Fanales Belasio

Catia Valdarchi

Rosa Dalla Torre

Giovanni Rezza

Roberta Pacifici

Barbara Ensoli

Angela Spinelli

Emanuele Scafato

Umberto Agrimi

Carla Fiorentini

Claudia Gandin

Sonia Martire

Silvia Ghirini

Riccardo Scipione

Antonella Pilozzi

Marina Patriarca

Alberto Renzoni

Antonia Pirrera

Alessandra Lepri

Alessandra De Dominicis

Francesco Facchiano

Fabrizio Anniballi

Bruna Auricchio

Dario De Medici

Paolo Cammarata

Luca Rosi

Lorenza Scotti

Giovanni Assogna

Sabina Giorgi

Giuseppina Mandarino

Giulia Romagnoli

Alessandra Fragale

Stefania Parlato

Lucia Gabriele

Mario Falchi

Marta De Angelis

Lorenzo Roccazzello

Zaira Maroccia

Stefano Loizzo

Alessia Fabbri

Sara Travaglione

Laura Ricceri

Giulia Ballan

Rossella Di Nallo

Mario Falchi

Aurelio Cafaro

Francesca Cammisa

Marcello Lucerna

Nicola Bellizzi

Antonia Anaclerio

Katia Colombo

Manuela Marra

Fabrizio Mattei

Luca Fava

Simone Bolli

Franco Canzoniere

Stefano Scarsella

Francesca D’alessandro

Davide Monterosso

Luigi Mazzeo

Mauro Solitari

Enrico De Vincenzi

Angelo Rutigliano

Maria Grazia Cappella

Adelmo Marini

Antonio Schiavulli

Adriano Urciuoli

Maria Cristina Angelici

Alessandra Di Pucchio

Angela Giusti

Fiorella Malchiodi Albedi

Marina Patriarca

Valeria Patriarca

Tiziana Petrucci

Antonella Pilozzi

Stefania Trinca

Aldina Venerosi Pesciolini

Carmelo Notaro

Alessandro Spurio

Fiorino Mirabella

Antonella Gigantesco

Isabella Cascavilla

Debora Del Re

Gabriella Palumbo

Stefania Rossi

Martina Cordella

Daniela D’arcangelo

Alessandro Polichetti

Roberta Pozzi

 

Lumsa

Livio Lamattina

Pietro Briganò

Francesca Trodella

Francesca Comunello

Laura Michelini

Federica Sist

Flaviana Palmisano

Piero Polidoro

Gennaro Iasevoli

Paola Del Zoppo

Anna Squarzina

Filomena Canadè

Giampaolo Frezza

Pietro Loiacono

Claudio Giannotti

Gabriele Carapezza Figlia –

Fabio Macioce

Antonino Pulvirenti

Pietro Virgadamo

Tommaso Reggiani

Matteo Rizzolli

Sardegna Ricerche

Luigi Sanciu

Ornella Frattini

 

Sotacarbo

Alessandra Madeddu

Diana Multineddu

Eusebio Loria

Enrico Maggio

Alberto Pettinau

Francesca Poggi

Alice Masili

Venerio Anardu

Arianna Maiu

Gabriele Calì

Simone Meloni

Davide Marotto

Andrea Porcu

Alessandro Orsini

Gianni Serra

 

Universita’ Di Parma

Aba Losi

Abenavoli Annachiara

Ada Ricci

Adriano Farina

Alba Pessini

Albertini Franca

Alberto Ferrari

Alberto Ricci

Alberto Sabbioni

Alecci Emanuele

Alessandra Casnati

Alessandra Gorreri

Alessandra Gorreri

Alessandra Pagliaro

Alessandra Puglisi

Alessandro Arrighetti

Alessandro Manfredi

Alessandro Pedretti

Alessandro Vezzani

Alessia Bacchi

Alessia Comastri

Alessia Melelli

Alessio Bosio

Alessio Lucca

Alessio Malceschi

Alessio Malcevschi

Alesssandra Pagliaro

Alex Umblich

Alice Armagni

Alice Buseghin

Alinovi Marcello

Ana Ivanovska

Andrea Baraldi

Andrea Boni

Andrea Fagandini

Andrea Ferrarini

Andrea Ghidelli

Andrea Leotardi

Andrea Lorenzi:

Andrea Maiocchi

Andrea Matta

Andrea Minari

Andrea Parlato

Andrea Sacconi

Andrea Sala

Andrea Sala

Andrea Sartori

Andrea Sgoifo

Andrea Valeria Canosa

Andrea Zerbi

Angela Brancati

Angela De Bellis

Angela Ragalmuto

Angelica Di Nando

Angelo Russo

Anna Ciarmiello

Anna Claudia Gray

Anna Claudia Gray

Anna Gatti

Anna Torelli

Annagrazia Tria

Annamaria Alabiso

Annamaria Buschini

Annamaria Cucinotta

Annoni Filippo

Antonella Bachiorri

Antonella Cavazza

Antonella Girolami

Antonella Guzzi

Antonella Parisini

Antonella Sedda

Antonino Errante

Antonio Grimaldi

Antonio Piemontese

Antonio Suppa

Anzani Cecilia

Arianna Adamo

Armando Vannucci

Assante Gabriella

Bambina Elena

Bancalari Elena

Bandini Giulia

Barbara Campanini

Barbara Cortelazzi

Barbara Montanini

Bardi Brunella

Bassi Riccardo

Beatrice Battaglia

Beatrice Bolsi

Beatrice Bonati

Beatriz Rodríguez-Amigo

Benedetta Montacchini

Benigno Daniele Giuseppe

Bernini Valentina

Bertani Gaia

Bertorelli Chiara

Bettini Giada

Bolzoni Gianluca

Boreri Lara

Bottari Benedetta

Bottazzi Francesca

Bronzoni Matteo

Brunella Marchione

Bruno Bottarelli

Cabassi Riccardo

Calderoni Carlotta

Calestani Davide

Calestani Maria Vittoria

Camilla Ferrari

Capetta Clarissa

Carini Eleonora

Carlo Concari

Carlo Gandolfi

Carlo Mambriani

Carlo Molardi

Carlo Varotti

Carlotta Calderoni

Carmen Ranieri

Carolina Giulia Ferroni

Carra Mara

Casoli Francesca

Castagnetti Nicola

Caterina Agrimonti

Caterina Mantovani

Caterina Moisè

Cecilia Marani

Cesare D’ecclesiis

Cesare Damaschi

Cesare Paolucci

Chantal Sozzi

Chiancone Benedetta

Chiara Bignardi

Chiara Cantoni

Chiara Cleopatra

Chiara Colla

Chiara Coppi

Chiara Coppi

Chiara Di Palo

Chiara Massera

Chiara Montali

Chiara Petrolini

Chiara Pinardi

Chiara Spinetta

Chiara Squarza

Cinzia Marchi

Cinzia Reverberi

Cirrone Erica

Clarissa Salviati

Claudia Di Carlo

Claudia Gori

Claudio Corradini

Claudio Curti

Claudio Ferrari

Claudio Mucchino

Cleo Lori

Coppedè Nicola

Corrado Guarino Lo Bianco

Corrado Ricaldi

Corrado Zanni

Cristiano Viappiani

Cristina Castracani

Cristina Micheloni

Crizia Carbotti

Culiolo Maurizio

D’aguanno Serena

Daiu Ali

Damian Matias Poloni

D’amico Fabiano

D’amico Giuseppe

D’angelo Pasquale

Daniel Pinardi

Daniela Carà

Daniela Galli

Daniela Medici

Daniela Rella

Daniele Ambrosini

Daniele D’arrigo

Daniele Del Rio

Daniele Fiorili

Daniele Pontiroli

Danilo Bersani

D’antuono Sara

Dario Giovanardi

Davide Balestri

Davide Brando

Davide Formaggioni

Davide Frascio

Davide Gandolfi

De Julián Fernández César

De Sanctis Antonio

Del Vecchio Lorenzo

Delmonte Davide

Denise Pezzuoli

Desy D’angelo Laura

Di Ciccio Pierluigi

Di Tullio Roberta

Diana Marcela Garcia Perez

Divo Poma

Dolores Rollo

Domna-Maria Nikolaidou

Doriana De Marco

Edoardo Brianti

Edoardo Moggia

Edoardo Raposio

Elena Bertolotti

Elena Bombonato

Elena Bondi

Elena Borra

Elena Derossi

Elena Manari

Elena Mascherpa

Elena Pattini

Elena Pessini

Elena Raluca Buliga

Elena Roncoli

Eleonora Casaletti

Eleonora Consiglieri

Eleonora Conti

Eleonora Nardini

Eleonora Odelli

Eleonora Rosselli

Eleonora Uriati

Eliana Sessa

Elio Volta

Elisa Azzali

Elisa Battaglia

Elisa Dall’asta

Elisa De Stefani

Elisa Feroldi

Elisa Goglio

Emanuele Fidanzio

Emanuele Moggia

Emilia Paola Caruso

Emilio Iori

Emilio Macaluso

Emir Imamovic

Enrico Prandi

Erica Cirrone

Erica Cosmi

Eugenia Polverini

Eugenio Noda

Eusebia Armenia

Ezio Bianchi

Fabbrici Simone

Fabiana Cescatti

Fabiana Cescatti

Fabio Ricchieri

Fabio Sonvico

Fabrizio Pittorino

Fabrizio Russo

Farina Angelo

Favari Claudia

Federica Mazzonello

Federica Mori

Federica Poli

Federico Barbieri

Federico Bergenti

Federico Cabassi

Federico Straser

Federico Tedaldi

Federico Tegoni

Federico Tonghini

Federico Verderi

Ferlenghi Francesca

Fernanda Pace

Ferrari Claudio

Ferro Patrizia

Filippo Camisa

Filippo Maria Fazi

Filippo Rossi

Filippo Savi

Filippo Vacchelli

Finocchietti Davide

Fiorenza Augusta Spotti

Folli Claudia

Francesca Cavaliere

Francesca D’attoli

Francesca Degola

Francesca Ferlenghi

Francesca Fidanzio

Francesca Macchi

Francesca Riccardi

Francesca Riezzo

Francesca Scazzina

Francesca Zanella

Francesca Zimetti

Francesco Baraldi

Francesco Campo

Francesco Cugini

Francesco La Ragione

Francesco Marchesani

Francesco Maria Restivo

Francesco Mezzadri:

Francesco Sansone

Franchi Ilaria

Franco Bisceglie

Frigeri Paola

Gabriella Assante

Gaetano Cappelli

Gallosi Jessica

Ganci Ylenia

Gandolfi Davide

Ganino Tommaso

Gattini Federico

Gemma Gatti

Giacomo Delia

Giacomo Giuntini

Giacomo Magnani

Giacomo Magnani

Giada Pellegrini

Giada Vergoli

Giampiero Titone

Giampietro Giudice

Giancristofaro Sara

Gianmarco Viani

Gianpaolo Tonetti

Gilioli Edi

Gina Cannata

Gioia Angeletti

Giorgia Borciani

Giorgia Severi

Giorgio Micconi

Giorgio Pelosi

Giorgio Toderi

Giovanna Ecclesia

Giovanna Sabbatani

Giovanni Eruzzi

Giovanni Garulli

Giovanni Lucherini

Giovanni Piacentini

Giovanni Sammartino

Giulia Alfieri

Giulia Fattori

Giulia Gennari

Giulia Guazzi

Giulia Medici

Giulia Medici

Giuliana Gobbi

Giulio Balestrieri

Giulio Carboni

Giulio Ferrari

Giuseppe Boselli

Giuseppe Daniele Begnigno

Giuseppe Di Cesare

Giuseppe Foroni

Giuseppe Luppino

Giuseppe Vitale

Grasso Luisa

Graziella Pira

Greta Adorni

Greta Cavazzini

Greta Rosa

Guglielmo Agolino

Guido Conti

Guido Tortini

Haj Ameur Nadine

Helkawt Rasti

Iannotta Salvatore

Ierardi Sofia

Ilaria Menozzi

Indino Francesca

Irene Baghi

Irene Bassanetti

Isabella Telò

Joana Magalhaes

Kire Ivanov

Laura Bergamonti

Laura Fornasini

Laura Helen Kramer

Laura Prati

Laura Romanò

Lazzarini Laura

Lazzi Camilla

Leonardi Clara

Leopoldo Sarli

Levante Alessia

Licari Pantaleo Martina

Lisa Ingrosso

Locci Laura

Lolli Veronica

Lomartire Marilena

Lorella Franzoni

Lorenzo Cavalieri

Lorenzo Del Vecchio

Lorenzo Sala

Lorraine Devailly

Lorusso Valentina

Luca Bergonzi

Luca Bertoni

Luca Carnevali

Luca Dallaturca

Luca Fabbri

Luca Fornasari

Luca Serventi

Luca Tassi

Luca Trentadue

Lucchini Valeria

Lucia Battistini

Luciana Dallavalle

Luciana Mantovani

Luciano Marchiò

Lucrezia Preto

Lucrezia Preto

Ludovica Nodari

Luigi Delucca

Luisa Ragionieri

Maddalena Botti

Magno Rossella

Maida Leandro

Mamone Matias F.

Mancastroppa Marco

Maoloni Antonietta

Marcello Agnotti

Marcello Frattini

Marco Avventurieri

Marco Binelli

Marco Cozzolino

Marco Di Mola

Marco Genchi

Marco Mancastroppa

Marco Mezzadri

Marco Monegatti

Marco Pieroni

Marco Pipitone

Marco Pirani

Marco Pocaterra

Marco Squarcia

Marco Stucchi

Marco Talamonti

Marco Tascarella

Marco Terruli

Maria Amarante

Maria Aurora Grimaudo

Maria Candida Ghidini

Maria Chiara Croci

Maria Chiara Manfredi

Maria Cristina Ossiprandi

Maria Elena Capitani

Maria Fulco

Maria Gabriella Rinaldi

Maria Giulia Ferrari

Maria Grazia Bridelli

Maria Grazia Guida

Maria Grimaldi

Maria Ludovica Salvatori

Maria Teresa Di Bari

Maria Vittoria Coppotelli

Mariaenza Bruno

Mariagrazia Guida

Mariangela Sorenti

Marianna Pioli

Marianna Rizzo

Mariapia Branchi

Marina Bianchi

Marina Gorreri

Marina Marozzi

Marina Raineri

Mario Angelone

Mario Tribaudino

Mariolina Bertini

Mariolina Gullì

Markocevic Zeljana

Marta Lucchi

Marta Pietropaolo

Martina Fortunati

Martina Rega

Massa Saluzzo Umberto

Massimiliano Lasagna

Massimiliano Zanichelli

Massimo Menozzi

Massimo Pietroni

Massimo Savino

Massimo Solzi

Matteo Barozzi

Matteo Cozzani

Matteo Lanzi

Matteo Lonardi

Matteo Siviero

Matteo Tonelli

Matteo Trombi

Mattia Amorini

Mattia Laurini

Mattia Muzzopappa

Maura Pavesi

Mauro Belluardo

Mazzer Massimo

Melissa Berni

Menozzi Davide

Mezzadri Francesco

Michael Massari

Michela Cefola

Michela Esposito

Michele Chierici

Michele Chierici

Michele Ebri

Michele Guerra

Michele Luca D’errico

Michele Majavacchi

Michele Pasquali

Michele Tizzani

Micol Gilberti

Mikhail  Giorgini

Mirca Lazzaretti

Mirco Rustici

Miriam Girardini

Mirko Scaccaglia

Monica Costantin

Monica Maffini

Monica Maranesi

Mora Cristina

Morreale Federico

Moscatelli Serena

Musicmeci Marta Pia

Nadia Monacelli

Nasi Lucia

Nazarena Bruno

Nicholas Cavallari

Nicola Catelli

Nicola Franchini

Nicola Giuliani

Nicoletta Bertani

Nicoletta Brindani

Nicolò Colangelo Daturi

Nicolò Orsoni

Nkenkeu Jonas

Oddi Virginia

Olga Serra

Olimpia Pino

Omar De Bei

Palmas Claudia

Paola Salvadeo

Paolo Mori

Paolo Mulazzi

Paolo Pollonara

Paolo Serena

Paolo Soresina

Patrick Scilabra

Pattini Francesco

Peruzzi Carlotta

Piccirillo Sara

Piero Micelli

Pietro Bonfà

Pietro Coppi

Pietro Delcanale

Pietro Perrone

Pietro Zgaga

Pola Marco

Polina Grusca

Pop Dana Greta

Prendushi Lize

Presta Valentina

Preto Lucrezia

Prisco Mirandola

Raffaella Burioni

Rampino Stefano

Ravarino Simone

Renato Bruni

Riaz Hussain

Riccardo Melcarne

Riccardo Monica

Riccardo Roncella

Riccardo Volpi

Ricci Annalisa

Rita Azzurra Daloia

Rizzo Davide

Rizzo Federica

Roberta Bedotti

Roberta Ciccimarra

Roberta Marsala

Roberta Minerba

Roberto De Pietri

Roberto Fornari

Roberto Giuliani

Roberto Lurisi

Roberto Piersanti

Roberto Zanichelli

Romeo Armando

Ronca Chiara

Rondelli Barbara

Rosa Frontoni

Rosalinda Trevino

Rosario Statello

Rotunno Enzo

Sabrina Tassini

Salvatore Vantaggio

Salviati Giancarlo

Sandro Cavirani

Santi Raffaella

Santino Turano

Santospirito Silvia

Sara Beretta

Sara Carattini

Sara Corsino

Sara Desantis

Sara Giancristofaro

Sara Graziano

Sara Panello

Sara Rossi

Saverio Bettuzzi

Savo Sardaro Maria Luisa

Sebastiano Bernuzzi

Sebastien Menotti

Secondulfo Antonella

Senatore Sara

Seravalli Luca

Serena Crosara

Serena D’aguanno

Serena Galati

Serena Montalbano

Sergio De Iasio

Sergio Reboli

Siarhei Kurhuzenkau

Sidoli Michele

Silvia Basile

Silvia Fracchetti

Silvia Minera

Silvia Pescina

Silvio Scaravonati

Simona Bussolati

Simona Fiore

Simona Riva

Simona Rizzolini

Simona Tavaglione

Simone Battista

Simone Campanini

Simone Fariselli

Simone Salineto

Simone Ziliani

Sissa Cristina

Sogari Giovanni

Somananda Sanyal

Sonia Bonfiglioli

Soula Fatma

Spaggiari Giulia

Spotti Giulia

Stefania Abbruzzetti

Stefania Del Missier

Stefania Monica

Stefania Palomba

Stefano Ardizzoni

Stefano Beretta

Stefano Conti

Stefano Francavilla

Stefano Grolli

Stefano Muriana

Tarabella Giuseppe

Tavaglione Simona

Terenziani Francesca

Tivda Lenuta Loredana

Tiziana Lodi

Tommaso Mancini

Tommaso Mazza

Trevisi Giovanna

Trombi Matteo

Ursetta Francesca

Valentina Buffagni

Valentina Cacucci

Valentina Monteverdi

Valentina Presta

Valentina Sinisi

Valentina Zuliani

Vanni Villa

Veronica Mutti

Veronica Rafaniello

Veronica Volpe

Villani Marco

Vincenzo Pincolini

Virna Conti

Vittoria Marzaroli

Vittorio Scanferla

Wael Ismael

Ylenia Nicolini

Zaccaria Ottavia

Zampini Chiara

Zappettini Andrea

Ziliani Simone

 

Università Degli Studi Roma Tre, INFN, Ispra

Sveva Corrado

Ilaria De Angelis

Francesca Paolucci

Fabio Bellatreccia

Vittorio Lubicz

Enrico Bernieri

Tommaso Bosco

Tiziana Guida

Antonio Colombi

Luca Tortora

Paola Biocca

Marco Urbini

Marco Canciani

Corrado Falcolini

Fabio Brancaleoni

Maurizio Gargano

Paolo Mariottini

Paola Magrone

Luca Montuori

Valerio Palmieri

Laura Tedeschini Lalli

Fabio Bruni

Simone Di Filippo

Andrea Leonardo Visconti

Adriana Postiglione

Giusepe Salamanna

Cristina Ponti

Biagio Di Micco

Fabrio Petrucci

Domizia Orestano

Marco Sessa

Monica Verducci

Tecla Gasperi

Daniela Tofani

Elena Mattoni

Elia Roma

Martina Miceli

Manuela Cervelli

Alessia Leonetti

Stefano Pietropaoli

Roberto Bonomo

Stefano Calcaterra

Silvana D’angelo

Daniela Delogu

Fernando Ferri

Andrea Fiorentino

Cristina Giovagnoli

Teresa Lettieri

Valeria Ricci

Letizia Vita

Giorgio Vizzini

Pierina Gambino

Maria Letizia Pampaloni

Silvana Falcetti

Scilla Roncacè

Roberto Bonomo

Elisabetta Mattei

Barbara Cosciotti

Elena Pettinelli

Pierpaolo Esposito

Adriano Verna

Gian Marco Pierantozzi

Valerio Serpente

Alessandra Bellissimo

Emiliano Mancini

Stefano Chiari

Emanuela Maurizi

Agnese Zauli

Sebastian Emanuel Lauro

Luca Mancino

Emanuele Roccia

S. Gabriele

Luciano Teresi

Paolo Visca

Riccardo Angelini

Elena Pettinelli

V. Varano

Gaia Siravo

Marco Sbroscia

Paolo Pistone

Ilaria Gianani

Francesco Offi

Luciana Di Gaspare

Marco Barbieri

Francesca Cifelli

Francesca Funiciello

Giorgia Carlucci

Francesco Basile

Alessandro Vona

Silvia Brizzi

Angela Stallone

Andrea Leonardo Visconti

Simone Arragoni

Daniele Trippanera

Claudia Romano

Stefania Sicola

Matteo Trolese

Guido Giordano

Ileana Garozzo

Paolo Aloe

Sandra Moreno

Fiorella Colasuonno

Vincenzo Nasti

Fabiano Ventura

Giuseppe Schirripa

Giuliana Calcani

Capitano Salvatore Rapicavoli

Kotsakis Anastassios

Luca Biasco

Pietro Caputo

Michela Procesi

Roberto Ferretti

Ivano Lucarini

Gabriele Ria

Ilaria Pierini

Elisa Spadoni

Irene Schiesaro

Sara Cicia

Gabriele Vizzini

Giorgia Proietti Pelliccia

Daniele Tallarida

Daniele Tulli

Marco Bernardini

Alessio Paolucci

Andrea Marazzi

Matteo Mariani

Elena Del Borrello

Andrea Pierri

Gianmarco Giannini

Elisa Scattone

Elisa Fazzari

Vanessa Dottori

 

Universita’ Degli Studi Di Roma “Tor Vergata” Dipartimento Di Scienze E Tecnologie Chimiche

Francesco Ricci

Cristina Martinez Labarga

Ivan Davoli

Laura Bruno

Angelo Gismondi

 

Universita’ Di Cagliari

Micaela Morelli

Lidia Melis

Marina Quartu

Maria Pina Serra

Valeria Sogos

Raffaella Isola

Francesco Loy

Michela Isola

Laura Poddighe

Maria Alberta Lilliu

Marianna Boi

Claudia Caltagirone

Alessandra Garau

Giacomo Picci

Mattia Nieddu

Alexandre Bettoschi

Stefania Da Pelo

Maria Teresa Melis

Giorgio Ghiglieri

Gianluigi Pillola

Salvatore Vacca

Matteo Tronci

Valentino Demurtas

Francesco Onorato Perseu

Antonella Rossi

Marzia Fantauzzi

Massimiliano Arca

Vito Lippolis

Carla Cannas

Valerio Carlo Coni

Stefano Lonis

Giulia Granitzio

Fausto Secci

Monica Mura

Andrea Murgia

Valentina Campagnola

Federica Cocco

Antonio Pusceddu

Rita Cannas

Susanna Salvadori

Anna Maria Deiana

Elisabetta Coluccia

Piero Addis

Maria Cristina Follesa

Andrea Sabatini

Danila Cuccu

Federica Deidda

Antonello Mulas

Condividi:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us
  • Twitter
  • Digg
  • Sphinn
  • Mixx
  • LinkedIn
  • MSN Reporter
  • MySpace
  • RSS
  • Technorati
  • Yahoo! Bookmarks
  • Print